Így történik a száraprítás műveletkapcsolással

Az elmúlt évek során egyre népszerűbbek lettek az alacsony üzemeltetési költségű, egyszerű késes száraprító hengerek használata. Hatalmas előnyük, hogy önálló munkagépként, illetve más eszköz kiegészítő elemeként is megállja a helyét, műveletkapcsolódásban is kiválóan alkalmazhatóak.

Ezúttal azokat a mezőgazdasági gépeket gyűjtöttük össze, melyeket akár száraprító hengerrel is ki lehet bővíteni.

Ilyen módon lesz a száraprító késes henger a rövidtárcsa művelőeleme

Talán a legelső munkagép- konstrukció, amelynél szóba jött a késes henger beépítése, az az volt, amikor a száraprító késes henger egy rövidtárcsa művelőelemként jelent meg a földeken. Használatával a tarlóhántálással egyszerre történik meg a száraprítás, ez pedig hozzájárul sőt fel is gyorsítja a talajban lejátszódó bomlási folyamatokat. Emellett ezeknek a hatékonyságát is fokozottan elősegíti. Alkalmazása előnyös lehet napraforgó-, repce és kukorica-tarló hántálásakor, illetve a köztes-növények bedolgozásánál is.

De emellett kiválóan alkalmazható a zöldtrágyanövény bedolgozása előtti felaprítási folyamatokban is. Nagy szármaradványok esetén még a rövidtárcsa eltömődését is megakadályozhatjuk a használatával. A rövidtárcsára felszerelt kések a legtöbb esetben nyitott palástúak, a tengelyhez vannak rögzítve, és kétoldalon csapágyazottak. Ezek általában csillagszemű késtartókkal és szerelhető késekkel vannak ellátva.

A tagolt elrendezésű késes hengertagok a munkagép hengertartó karjaira, a mellső tárcsasor elé, tartókeretenként csapszegfuratos megoldással vannak felszerelve. A henger vágóerejét, illetve a talajra gyakorolt nyomását a legtöbb modell esetében a hidraulikus munkahengerek által kifejtett terheléssel tudják elérni, ezt pedig fokozatmentesen is lehet szabályozni.

Szántóföldi kultivátorok késes hengerrel kombinálva

A szántóföldi kultivátorok esetén a rövidtárcsához hasonlóan történik meg a munkagép kibővítése, ám ennél a megoldásnál már valamivel alacsonyabb lesz a munkasebesség, így a gyártók a legtöbb esetben inkább a sekélyebben dolgozó modelleknél szokták a késhengert kínálni. Ebben a szegmensben mélyművelést is végző nehézkultivátoroknál ez a kombinálás nem igen jellemző.

Késes aprítóhenger a vetőgépeken

Való igaz, hogy ezzel az ötlettel ez idáig csupán Yetter Manufacturing Co., Inc. állt elő, de várhatóan ezen a megoldáson rövid időn belül a többi gyártó is el fog gondolkozni. Az 5500 Stalk Devastator™ aprítóhenger valójában már hazánkban is ismert, a direktvetésre is alkalmas John Deere vetőgépek kiegészítőjeként is bátran alkalmazhatóak. A kis átmérőjű hengernek az állítható rugók tudják biztosítani a vágóerőt.

A csavarpántos keretfelfüggesztésnek köszönhetően könnyedén lehet csatlakoztatni a hengert a vetőgép főtengelyére, így akár univerzálisan különféle munkaszélességű szemenkénti vetőgépekkel is összekapcsolható az.

Késes aprítóhenger hagyományos rögtörő hengerrel kombinálva

Pár év alatt rohamosan elterjedtek a hengergyártók kínálatában a késes hengerek, melyeket a rögtörő-tömörítő hengerek helyett kezdtek el az emberek használni. Napjainkban már rengeteg vontatott rögtörő henger érhető el aprókéshengeres változatban is. A zárt hengerpalástú hengerelemeken jellemzően V-elrendezésben követik egymást az ívelt vágókések, melyek megfordíthatóak, így jóval hosszabb élettartammal rendelkeznek.